DACH PŁASKI UŻYTKOWY

Dzięki dachowi płaskiemu użytkowemu możliwe jest uzyskanie dodatkowej przestrzeni na zewnątrz, którą można przeznaczyć na ogród, taras lub boisko sportowe.

Szczególnie na zagęszczonych terenach miejskich budynki o dodatkowej powierzchni użytkowej na dachu stają się coraz bardziej popularne i cenione. Z doświadczenia wiemy, że kluczowym elementem podczas projektowania i wykonywania dachów płaskich jest ochrona warstwy hydroizolacyjnej, ponieważ niektóre rodzaje warstw końcowych mogą uszkadzać hydroizolację bardziej niż inne. Na szczęście wybór końcowej warstwy dachu jest nieograniczony w przypadku dachów płaskich odwróconych, w przypadku których hydroizolacja jest zabezpieczona grubą warstwą izolacji termicznej i każdą warstwę końcową można z łatwością wymienić na inną, oferując w ten sposób nieskończone możliwości wykorzystania powierzchni dachowej.

Jeśli przewiduje się duże obciążenia dachu, należy zastosować izolację termiczną o wytrzymałości na ściskanie na poziomie 500 lub nawet 700 kPa, a nośność konstrukcji musi być sprawdzona przez ekspertów.

Systemy

System OPTIMO

Dachy OPTIMO to dachy płaskie z optymalnie zaplanowanymi warstwami, w których zamiast ciężkiego betonu spadkowego do osiągnięcia wymaganego nachylenia stosuje się spadkowe płyty termoizolacyjne FIBRANxps.

System został zaprojektowany z myślą o redukcji obciążenia dachu płaskiego, gdyż jego spad jest uzyskiwany za sprawę produktu FIBRANxps INCLINE - specjalnych spadkowych płyt termoizolacyjnych. Ponadto izolowana termiczne warstwa spadkowa zwiększa całkowity opór cieplny systemu. .

System CLASSIC

Tradycyjny dach płaski, w którym wymagany spadek osiąga się za pomocą betonu spadkowego.

Zaletą tradycyjnego systemu dachu płaskiego jest to, że hydroizolacyjne pasy bitumiczne można zgrzewać bezpośrednio na warstwie betonu spadkowego. Jego wadą natomiast jest duże obciążenie ze strony warstwy spadkowej oraz większa grubość. Zasadniczo beton spadkowy musi mieć co najmniej 5 cm grubości od strony odprowadzania wody. W nowocześniejszym systemie OPTIMO używa się spadkowych płyt termoizolacyjnych zamiast ciężkiego betonu.

System PLUS

Istniejący dach płaski można poddać renowacji, ulepszając go za pomocą systemu PLUS. Dodaje się wówczas warstwę izolacji termicznej. Opcjonalnie lub wedle potrzeb kładzie się nową warstwę hydroizolacyjną lub koryguje się nachylenie.

Istniejący dach płaski z niedostateczną izolacją termiczną można skutecznie ulepszyć, zwiększając jego wydajność energetyczną dzięki dodatkowej warstwie izolacji termicznej. Po zerwaniu górnych warstw dachu instaluje się płyty termoizolacyjne na warstwie hydroizolacyjnej, a następnie montuje się dwupoziomowy system odprowadzania wody dachu płaskiego odwróconego. Warstwa końcowa to już kwestia wyboru i zależy głównie od naszego sposobu wykorzystania powierzchni dachowej. Jednakże ulepszenie to jest możliwe, jeśli warstwa hydroizolacyjna jest nienaruszona. W innym wypadku przed ulepszeniem wydajności energetycznej dachu konieczna jest jego renowacja..