Chroni budynek przed wszystkimi warunkami atmosferycznymi, tak jak dachy dwuspadowe, ale wymaga nawet więcej uwagi podczas projektowania. Kluczowym czynnikiem dla zarówno inwestora, jak i projektanta jest stworzenie wytrzymałego i wydajnego energetycznie dachu. Jest to wykonalne dzięki dobrze przemyślanym i starannie sprawdzonym rozwiązaniom systemowym.
Chociaż podstawową funkcją fundamentów jest przenoszenie ciężaru budynku na grunt, wpływają one również bezpośrednio na obudowę termiczną budynku. Aby zagwarantować wymaganą wydajność energetyczną, budynki niskoenergetyczne muszą być projektowane z ciągłą, nieprzerwaną obudową termiczną budynku. Zadanie to jest dużo prostsze, jeśli używamy poduszki fundamentowej — płyty fundamentowej, która jest termicznie izolowana od dołu.
Jest to tradycyjny i sprawdzony sposób budowy dachu w regionie. Z uwagi na rozwój nowych materiałów i specjalistycznej wiedzy powstają nowe rozwiązania i różne sekwencje warstw — wszystko to z powodu nowych licznych wymagań związanych z wydajnością energetyczną dachów.
Chociaż elewacja wydaje się na pierwszy rzut oka prostym elementem, współczesna architektura nie przestaje zaskakiwać konstruktorów wieloma nowymi końcowymi warstwami elewacyjnymi, które decydują o właściwym wyborze izolacji termicznej. Ponieważ części elewacji mogą być narażone na wilgoć, konieczne jest instalowanie izolacji termicznej o niskiej absorpcji wody i wilgoci.
Podłogi i sufity mają wiele zastosowań i mogą znajdować się w różnych miejscach w budynku. Należy dokładnie rozważyć odpowiednie rozmieszczanie izolacji termicznej i izolacji akustycznej, biorąc jednocześnie pod uwagę pozycję izolacji termicznej (zimne i ogrzewane strony przestrzeni) oraz właściwości przenoszenia wilgoci i pary wodnej w przypadku zmiennej wilgotności względnej.
Z zasady izolację termiczną instaluje się po zewnętrznej (zimnej) stronie. Czasami jednak zachodzi konieczność instalowania jej po stronie wewnętrznej. Wewnętrzną izolację termiczną należy dokładnie zaplanować, aby uniknąć późniejszych problemów z nierozwiązanymi mostkami termicznymi lub dyfuzją pary wodnej.
W przypadku kontaktu z glebą każda ściana poniżej poziomu gruntu musi być izolowana termicznie, niezależnie od tego, czy przestrzeń za takimi ścianami jest ogrzewana czy nie. Warstwa izolacji termicznej będzie chronić hydroizolację przed uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej obudowa termiczna budynku musi być ciągła i nieprzerwana.
Wszystkie konstrukcje, o których nie wspomniano w innych rozdziałach dotyczących naszych rozwiązań, a które mimo wszystko są często spotykane, wymagają rozwiązań specjalnych.
Zwykle są to szczególne przestrzenie, w których muszą być utrzymywane stałe warunki termiczne przy minimalnym zużyciu energii. Dobrymi przykładami konstrukcji specjalnych są przestrzenie chłodnicze i baseny.
Z uwagi na jej wyjątkowe właściwości techniczne turkusowa izolacja termiczna z polistyrenu ekstrudowanego FIBRANxps to nieodzowny materiał zarówno w budownictwie, jak i przemyśle. Produkowana jest z użyciem gazów przyjaznych dla środowiska i spełnia wszystkie europejskie normy w zakresie ekologicznej produkcji.
Specjalna izolacja termiczna FIBRANxps używana jest w wilgotnym środowisku oraz przy bardzo wysokich obciążeniach. Techniczne parametry fizyczne, brzegi płyt oraz powierzchnie produktów FIBRANxps są opracowywane zgodnie z wymaganiami konkretnych zastosowań.
FIBRANskin i FIBRANfilter to membrany do łącznych zastosowań w rozwiązaniach FIBRAN. W porównaniu z innymi membranami charakteryzują się doskonałą jakością oraz bardzo wysoką wytrzymałością.
Produkty FIBRANhydro są częścią poduszki fundamentowej SEISMIC. Pełniąc funkcję hydroizolacji, sklejają one ze sobą dwie warstwy izolacji termicznej FIBRANxps. Różne kombinacje w obrębie asortymentu produktów FIBRANhydro umożliwiają osiągnięcie dodatkowych klas ochrony przed wysokimi wodami gruntowymi lub przedostaniem się radonu.
Produkty z wełny skalnej FIBRANgeo obejmują izolację termiczną, izolację akustyczną i ochronę przeciwpożarową w budynkach.
Produkty FIBRANgeo charakteryzują się doskonałą izolacyjnością cieplną oraz niską przewodnością termiczną nawet w wysokich temperaturach. Włókna wytrzymują temperaturę powyżej 1000°C i utrzymują swoje właściwości izolacyjne i stabilność wymiarową pomimo parowania żywicy wiążącej w niższych temperaturach.
Dzięki ich wszechstronności płyty gipsowo-kartonowe FIBRANgyps umożliwiają spełnienie przeróżnych wymagań projektowych.
Dostępne w formie różnych typów i w różnych grubościach płyty gipsowo-kartonowe FIBRANgyps idealnie nadają się do ochrony przeciwpożarowej, izolacji termicznej i akustycznej, zapewniając odporność przed wilgocią oraz doskonałe właściwości mechaniczne.
Wszystkie płyty gipsowo-kartonowe FIBRANgyps otrzymały klasyfikację A+ w odniesieniu do emisji formaldehydu, aldehydu octowego oraz innych substancji.
Nowe produkty gyps CARE są w stanie pochłaniać, zatrzymywać i neutralizować formaldehyd obecny w środowisku bez jego następującego uwalniania.